Belka
Środa, 23 Czerwca 2021   imieniny: Wanda, Albin
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

PK: akt oskarżenia za zaniżenie o ponad 12 milionów złotych należnego do wpłaty podatku VAT (komunikat

Data publikacji: 2017-08-23, Data modyfikacji: 2017-08-23
A A AWydrukDrukuj  
 

- PK informuje:

Prokuratura Regionalna w Białymstoku skierowała do Sądu Okręgowego w Suwałkach akt oskarżenia przeciwko Witoldowi K.

Grozi kara do 10 lat więzienia

Został on oskarżony o popełnienie w okresie od 1 stycznia 2010 roku do 31 grudnia 2010 roku na terenie Suwałk i Warszawy trzech przestępstw:

- uszczuplenia należności podatkowych Skarbu Państwa w kwocie ponad 12 milionów złotych (art. 76 par. 1 kodeksu karnego skarbowego w związku z art. 56 par. 1 kodeksu karnego skarbowego i inne);

- poświadczenie nieprawdy w deklaracjach podatkowych VAT - 7 i posługiwanie się nierzetelnymi fakturami VAT, wprowadzenie w błąd urzędników Urzędów Skarbowych w Suwałkach i Warszawa Wola w Warszawie i zaniżenie w ten sposób należnego do wpłaty na rzecz Skarbu Państwa podatku VAT na kwotę ponad 12 milionów złotych (art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego w zbiegu z art. 271 par. 1 i 3 kodeksu karnego i inne);

- prania brudnych pieniędzy, które polegało na przyjmowaniu i przekazywaniu na różne rachunki bankowe środków pieniężnych w kwocie ponad 880 tysięcy złotych pochodzących z oszustw podatkowych (art. 299 par. 1 i 5 kodeksu karnego i inne).

Za popełnione przestępstwa oskarżonemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, grzywna oraz przepadek korzyści majątkowych osiągniętych z przestępstw.

Pozorny obrót towarami

W toku śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku przez funkcjonariuszy Wydziału w Suwałkach Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji ustalono, że oskarżony w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmować się miał kupnem i sprzedażą stali oraz kolektorów danych. Do fikcyjnych transakcji dochodziło z krajowymi i zagranicznymi podmiotami. Występowały one jako tzw. bufory i znikający podatnicy. Firmy te uczestniczyły w łańcuchu pozorującym prowadzenie działalności gospodarczej, a mającej na celu generowanie podatku naliczonego i dokonywanie przelewów środków pieniężnych pomiędzy różnymi podmiotami.

Zastosowano środki zapobiegawcze

Witold K. został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBŚP 24 listopada 2016 roku.

Po przeprowadzeniu czynności procesowych wobec zatrzymanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym - dozór Policji i poręczenie majątkowe w wysokości 100 tysięcy złotych.

W toku śledztwa na mieniu Witolda K. zabezpieczono ponad 30 tysięcy złotych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść - z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

 

kom/ mgost/, Źródło artykułu: Prokuratura Krajowa
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  węgorzewski

  Powiat węgorzewski - siedzibą jest Węgorzewo. Powiat znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim. Powiat powstał w 2002 roku. Sąsiaduje z trzema innymi powiatami: gołdapskim, giżyckim oraz kętrzyńskim. Zaliczają się do niego następujące gminy: Węgorzewo, Budry, Pozezdrze. Na obszarze 693 km² mieszka tu 23 tys. osób, z czego 6,1 % ludności powiatu stanowi mniejszość ukraińska. Gospodarka to przede wszystkim rolnictwo.

  Największe atrakcje turystyczne znaleźć można w stolicy powiatu. To tu znajduje się późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła z XVII wieku, a także zamek krzyżacki wybudowany w 1398 roku. Podziw budzi również Ratusz z XIX wieku.

   

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola