Belka
Środa, 23 Czerwca 2021   imieniny: Wanda, Albin
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

MF: KAS zwalcza nielegalny obrót środkami ochrony roślin

Data publikacji: 2017-09-05, Data modyfikacji: 2017-09-05
A A AWydrukDrukuj  
 
MF: KAS zwalcza nielegalny obrót środkami ochrony roślin

- MF informuje:

- Działania kontrolne ograniczają nielegalny przewóz środków ochrony roślin.

- KAS walczy także z nielegalną produkcją i podrabianiem środków z zastrzeżonym znakiem towarowym.

Do obrotu w Polsce mogą być wprowadzane środki ochrony roślin, które uzyskały zezwolenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zgodnie z przepisami: rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r., dotyczącego wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin oraz ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin, określającej zagadnienia związane z obrotem, stosowaniem i kontrolą środków ochrony roślin.

W 2015 r. Szef Służby Celnej zawarł porozumienie z Głównym Inspektorem Ochrony Roślin i Nasiennictwa w celu skutecznej realizacji kontroli przemieszczania i wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin.

Działania Służby Celno-Skarbowej ograniczające nielegalny obrót środkami ochrony roślin koncentrują się głównie na granicy UE. Kontrola celna przywozu środków ochrony roślin odbywa się na zasadach ogólnych. Funkcjonariusze KAS sprawdzają czy przestrzegane są przepisy regulujące zasady wprowadzania towarów (w tym przypadku środków ochrony roślin) na terytorium UE. Metody wykrywania tych środków, wprowadzanych nielegalnie lub podrabianych, są podobne do metod stosowanych przy ujawnianiu innych towarów, których przywóz jest zabroniony bądź reglamentowany. Funkcjonariusze KAS opierają się na analityce systemowej oraz działaniach operacyjnych, które pozwalają określić ryzyko i podjąć działania kontrolne.

Skuteczność kontroli potwierdzają statystyki. Przykładowo w 2016 roku w Izbie Celnej w Gdyni (porty morskie) zatrzymano blisko 74 tony środków ochrony roślin z Chin sprowadzonych bez wymaganego zezwolenia.

Zidentyfikowanym przez funkcjonariuszy problemem w obszarze obrotu środkami ochrony roślin jest także nielegalny przywóz ww. towarów przez podróżnych, zwłaszcza przejścia graniczne na granicy z Ukrainą. W celu ograniczenia tego zjawiska i podniesienia świadomości podróżnych Służba Celno-Skarbowa podejmuje okresowe wzmożone działania kontrolne.

W 2016 r. funkcjonariusze dokonali 446 ujawnień prób nielegalnego przewozu przez podróżnych w bagażu osobistym środków ochrony roślin w ilości blisko 3,5 tony. Do 30 lipca 2017 r. Służba Celno-Skarbowa udaremniła 242 takie próby, zatrzymując środki ochrony roślin w ilości ponad 2,2 tony.

Działania Służby Celno-Skarbowej w obszarze eliminowania nielegalnego obrotu środkami ochrony roślin nie ograniczają się jedynie do działań na granicy UE, ale dotyczą także nielegalnej produkcji i podrabiania środków ochrony roślin z zastrzeżonym znakiem towarowym np. w grudniu 2016 roku w województwie lubuskim zlikwidowano miejsce nielegalnej produkcji środka chwastobójczego o nazwie Rundap (znak towarowy zastrzeżony).

Obecnie wiele towarów produkowanych jest w krajach, w których bezpieczeństwo i wymagania kraju przywozu nie są respektowane, najczęściej w celu obniżenia kosztów produkcji. Dlatego kontrole wykonywane przez Służbę Celno-Skarbową są ważnym elementem funkcjonowania nadzoru rynku. KAS współpracuje z organami nadzoru rynku, zapobiegając wprowadzaniu do obrotu wyrobów, które nie spełniają określonych dla nich wymagań.

MF, Źródło artykułu: Centrum Prasowe PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  węgorzewski

  Powiat węgorzewski - siedzibą jest Węgorzewo. Powiat znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim. Powiat powstał w 2002 roku. Sąsiaduje z trzema innymi powiatami: gołdapskim, giżyckim oraz kętrzyńskim. Zaliczają się do niego następujące gminy: Węgorzewo, Budry, Pozezdrze. Na obszarze 693 km² mieszka tu 23 tys. osób, z czego 6,1 % ludności powiatu stanowi mniejszość ukraińska. Gospodarka to przede wszystkim rolnictwo.

  Największe atrakcje turystyczne znaleźć można w stolicy powiatu. To tu znajduje się późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła z XVII wieku, a także zamek krzyżacki wybudowany w 1398 roku. Podziw budzi również Ratusz z XIX wieku.

   

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola