Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Data publikacji: 2013-10-31, Data modyfikacji: 2013-10-31
A A AWydrukDrukuj  
 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Węgorzewie informuje, że w trzeci czwartek listopada (21 listopada 2013 r.) obchodzony będzie Światowy Dzień Rzucania Palenia.

 

Jest to okazja dla osób palących aby zerwać z nałogiem palenia, który rujnuje zdrowie nie tylko palaczy ale i osób narażonych na bierne wdychanie dymu tytoniowego. W dymie papierosowym i samym papierosie znajduje się mnóstwo trujących związków chemicznych, które zawierają między innymi substancje smoliste, tlenek węgla, amoniak, cyjanowodór, chlorek winylu, aceton czy kadm. Substancje te mogą powodować poważne skutki zdrowotne i przyczyniać się do rozwoju różnych chorób. Powodują, między innym: choroby układu oddechowego: rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, raka płuc, raka języka, raka wargi, raka jamy ustnej, raka krtani, raka tchawicy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, gruźlicę; choroby układu krążenia: chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę zarostową kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze, tętniaka aorty; inne choroby: raka nerki, raka pęcherza moczowego, raka przełyku, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowe, choroby oczu (katarakty, niedowidzenia, degenerację plamkową), impotencję, upośledzenie płodności.

 

Każdy rok palenia kosztuje osobę palącą 3 miesiące życia. W przybliżeniu ocenia się, że 50% głęboko uzależnionych palaczy, którzy zaczęli palić we wczesnym okresie życia, umrze właśnie z tego powodu, a połowa z nich umrze w średnim wieku, co oznacza, że przeżyją o 20-25 lat mniej od osób niepalących. Na szczęście jest też dobra wiadomość – każdy rok od chwili rzucenia palenia to odzyskane 3 miesiące życia. (Europejski kodeks walki z rakiem – prof. Witold Zatoński) Palenie można rzucić bez względu na wiek i to będzie się opłacało.

 

Przykładowo:
- 20 minut po rzuceniu palenia – spada tempo bicia serca;
- 8 godzin po rzuceniu palenia – normuje się poziom tlenu;
- 2 tygodnie do 3 miesięcy po rzuceniu palenia – poprawia się funkcjonowanie płuc, spada
ryzyko zawału;
- 1 do 9 miesięcy po rzuceniu palenia – zmniejsza się kaszel i zanika brak tchu;
- rok po rzuceniu palenia – spada o połowę ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową w
porównaniu do ryzyka u osoby nadal palącej. (Projekt „Odświeżamy nasze miasta” –
Podręcznik dla funkcjonariuszy PIS)

 

Rozstać się z papierosem nie jest łatwo, ale zawsze można spróbować. Większość byłych palaczy przestaje palić zwykle po 5-8 próbach.
Warto wspomnieć o e – papierosach ponieważ nie są one dobrą alternatywą w stosunku do papierosów tradycyjnych. Palenie ich może mieć negatywny wpływ na zdrowie ze względu na brak rzetelnych opracowań medycznych dotyczących ich szkodliwości (Wartości substancji szkodliwych zawartych w e – papierosie mogą być wyższe niż w tradycyjnym papierosie).

 

Jeżeli ktoś chciałby rzucić palenie to może zastosować się do rad zawartych w poradniku prof. Witolda Zatońskiego pt. „Jak rzucić palenie”, który znajduje się na stronie internetowej

 

http://www.pssewielun.pl/pliki/swiatowy_dzien_rzucania_palenia_tytoniu/akt_111114_jak_rzucic_palenie_-_poradnik.pdf

 

Zachęcam do obejrzenia filmów „Papierosy pożerają cię żywcem”

 

http://www.youtube.com/watch?v=ubweJ2jET3U

 

http://www.youtube.com/watch?v=5nwYFr2RL7I

 

Spot „Miasta wolne od dymu”

 

http://www.youtube.com/watch?v=5I34E-nZU18

 

Można również skorzystać z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym – tel. 0 – 801 108 108

 

Można także wejść na stronę internetową Sanepidu w Węgorzewie (zakładka ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA 2013) www.bip.visacom.pl/pssewegorzewo/

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Węgorzewie życzy wszystkim osobom palącym dużo silnej woli i wytrwałości w pozbyciu się nałogu.

 

Urząd Miasta Węgorzewo, Źródło artykułu: www.wegorzewo.pl, Autor zdjęć: Urząd Miasta Węgorzewo
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  węgorzewski

  Powiat węgorzewski - siedzibą jest Węgorzewo. Powiat znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim. Powiat powstał w 2002 roku. Sąsiaduje z trzema innymi powiatami: gołdapskim, giżyckim oraz kętrzyńskim. Zaliczają się do niego następujące gminy: Węgorzewo, Budry, Pozezdrze. Na obszarze 693 km² mieszka tu 23 tys. osób, z czego 6,1 % ludności powiatu stanowi mniejszość ukraińska. Gospodarka to przede wszystkim rolnictwo.

  Największe atrakcje turystyczne znaleźć można w stolicy powiatu. To tu znajduje się późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła z XVII wieku, a także zamek krzyżacki wybudowany w 1398 roku. Podziw budzi również Ratusz z XIX wieku.

   

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola