Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Program „Trzymaj formę”

Data publikacji: 2013-09-19, Data modyfikacji: 2013-09-19
A A AWydrukDrukuj  
 

Celem programu jest zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Węgorzewie informuje, że na terenie powiatu węgorzewskiego realizowany jest ogólnopolski program „Trzymaj Formę”, w którym biorą udział uczniowie szkół gimnazjalnych (klas I – III) i szkół podstawowych (klas V-VI) oraz ich rodzice i opiekunowie, a także osoby odpowiedzialne za żywienie uczniów w szkołach.

Celem programu jest zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie. Organizatorami programu są: Główny Inspektor Sanitarny i Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców.

W programie w roku szkolnym 2012/2013 w powiecie węgorzewskim wzięło udział 6 szkół (3 szkoły gimnazjalne i 3 szkoły podstawowe). Szkoły mając na uwadze hasło tegorocznej edycji programu: „Talerz zdrowia – skuteczne narzędzie zdrowego odżywiania” organizowały dla uczniów warsztaty kulinarne, na których przyrządzano: sałatki, surówki, kanapki. Młodzież układała również jadłospisy zgodnie z zasadami zbilansowanej diety i obliczała swoje BMI (Wskaźnik Masy Ciała). Odbywały się też biegi, zawody sportowe i zajęcia taneczne. Ponadto szkoły realizujące program organizowały spotkania dla rodziców, na których poruszano tematykę związaną z aktywnością fizyczną i zbilansowaną dietą.

Pracownik Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Węgorzewie przeprowadził zajęcia edukacyjne dla rodziców uczniów z Gimnazjum im. J. A. Helwinga w Węgorzewie, na których omówione zostały zagadnienia dotyczące racjonalnego żywienia dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia drugiego śniadania. Ponadto przeprowadzono szkolenie dla rady pedagogicznej w Budrach na temat zasad dotyczących racjonalnego żywienia dzieci oraz roli szkoły w procesie kształtowania właściwych nawyków żywieniowych uczniów.

Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Węgorzewie zorganizowała także w ramach programu konkurs na projekt/scenariusz szkolnej imprezy prozdrowotnej dla szkół biorących udział w programie. Nagrodzono 2 najlepsze projekty imprez prozdrowotnych. (projekt Gimnazjum im. J.A. Helwinga w Węgorzewie pt. „Zdrowy tryb życia i aktywność fizyczna – to nasza dewiza” oraz projekt Szkoły Podstawowej im. Michała Kajki w Budrach pt. „Jadasz zdrowo – czujesz się sportowo”). Każda ze zwycięskich szkół otrzymała po 400 zł dofinansowania na realizację projektu imprezy szkolnej. Sponsorami nagród głównych byli: Urząd Miejski w Węgorzewie i Starostwo Powiatowe w Węgorzewie.

Promowano również program w punktach promocji zdrowia na: IX Półmaratonie Węgorza i XVII Biegach Ulicznych „Mazury Cud Natury” w Węgorzewie, Ulicznym „Biegu Bociana” w Budrach oraz na Pikniku Rodzinnym pt. „Trzeźwym okiem” w Zabroście Wielim.

W namiotach promocji zdrowia można było: zmierzyć ciśnienie krwi, a osoby palące mogły zbadać poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Dzieci brały udział w konkursach polegających na: rozwiązaniu krzyżówki na temat zdrowego stylu życia oraz quizu –„Tytoń, alkohol –szkodzi!”. Osoby odwiedzające punkt promocji otrzymywały ulotki dotyczące zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Patronat nad realizacją programu w woj. warmińsko-mazurskim sprawuje Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty.

Więcej informacji o programie na stronie internetowej:
http://www.bip.visacom.pl/pssewegorzewo

 

Urząd Miasta Węgorzewo, Źródło artykułu: www.wegorzewo.pl, Autor zdjęć: Urząd Miasta Węgorzewo
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  węgorzewski

  Powiat węgorzewski - siedzibą jest Węgorzewo. Powiat znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim. Powiat powstał w 2002 roku. Sąsiaduje z trzema innymi powiatami: gołdapskim, giżyckim oraz kętrzyńskim. Zaliczają się do niego następujące gminy: Węgorzewo, Budry, Pozezdrze. Na obszarze 693 km² mieszka tu 23 tys. osób, z czego 6,1 % ludności powiatu stanowi mniejszość ukraińska. Gospodarka to przede wszystkim rolnictwo.

  Największe atrakcje turystyczne znaleźć można w stolicy powiatu. To tu znajduje się późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła z XVII wieku, a także zamek krzyżacki wybudowany w 1398 roku. Podziw budzi również Ratusz z XIX wieku.

   

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola