Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Miasta chcą Leadera

Data publikacji: 2014-02-12, Data modyfikacji: 2014-02-12
A A AWydrukDrukuj  
 

Miasta postulują, aby w nowych regionalnych programach operacyjnych wprowadzono mechanizmy wzorowane na podejściu Leader, stosowane od lat w PROW.

 

Związek Miast Polskich zwrócił się do zarządów województw o uwzględnienie w przygotowywanych obecnie projektach regionalnych planów operacyjnych zastosowania mechanizmu „Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność” (RLKS).

 

Możliwość wykorzystania tego narzędzia została przewidziana w Umowie Partnerskiej z Unią Europejską, ale jej wykorzystanie jest obligatoryjne tylko w ramach EFRROW, zaś w odniesieniu do EFS i EFRR pozostawiono to w kompetencji władz wojewódzkich. Aktualnie tylko zarządy województw kujawsko-pomorskiego i podlaskiego jednoznacznie zadeklarowały chęć jego wykorzystania.

 

Według przedstawicieli miast w warunkach polskich jednym z najskuteczniejszych mechanizmów instytucjonalnego włączania organizacji pozarządowych i przedsiębiorców do współdecydowania o kierunkach rozwoju i alokacji środków na przedsięwzięcia rozwojowe jest podejście LEADER, stosowane w ramach PROW na obszarach wiejskich od roku 2004.

 

Zdaniem ZMP realizacja tego podejścia będzie – obok innych – wykorzystywać takie narzędzie, jakim są projekty parasolowe – pozwalające lokalnie (przy udziale przedstawicieli 3 sektorów) podejmować decyzje o alokacji środków i wspierać niewielkie przedsięwzięcia społeczno-obywatelskie oraz przedsięwzięcia podmiotów gospodarczych.

 

Przedstawiciele ZMP przekonują, że narzędzie RLKS w miastach sprawdzi się m.in. przy projektach rewitalizacyjnych na obszarach zdegradowanych i problemowych. Pomoże też w lepszej współpracy z organizacjami pozarządowymi i włączeniu do wspólnych działań społeczności miejskich i podmiejskich, które często w naturalny sposób się antagonizują, zamiast współpracować w obliczu wspólnych problemów.

 

Obecnie funkcjonuje ponad 2400 Lokalnych Grup Działania w Europie, w tym 336 w Polsce.

 

 

 

Urząd Miasta Węgorzewo, Źródło artykułu: www.wegorzewo.pl, Autor zdjęć: Urząd Miasta Węgorzewo
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  węgorzewski

  Powiat węgorzewski - siedzibą jest Węgorzewo. Powiat znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim. Powiat powstał w 2002 roku. Sąsiaduje z trzema innymi powiatami: gołdapskim, giżyckim oraz kętrzyńskim. Zaliczają się do niego następujące gminy: Węgorzewo, Budry, Pozezdrze. Na obszarze 693 km² mieszka tu 23 tys. osób, z czego 6,1 % ludności powiatu stanowi mniejszość ukraińska. Gospodarka to przede wszystkim rolnictwo.

  Największe atrakcje turystyczne znaleźć można w stolicy powiatu. To tu znajduje się późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła z XVII wieku, a także zamek krzyżacki wybudowany w 1398 roku. Podziw budzi również Ratusz z XIX wieku.

   

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola