Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Spotkanie z tradycją wileńską

Data publikacji: 2014-03-05, Data modyfikacji: 2014-03-05
A A AWydrukDrukuj  
 

We wtorek (4 marca) w Węgorzewskim Centrum Kultury odbył się już po raz czwarty kiermasz Kaziukowy, podczas którego można było kupić tradycyjne wyroby wileńskie. Kiermaszowi towarzyszyły występy wokalne oraz opowieści “Wincuka”.

 

Pierwsi miłośnicy tradycji wileńskiej pojawili się w WCK już o 17:00, kiedy to rozpoczął się kiermasz. Na kiermaszu można było kupić rękodzieło ludowe zarówno z Węgorzewa, jak i będące dziełem litewskich twórców, specjalnie na ten dzień zapraszanych do naszego miasta. Wśród wyrobów znalazły się m.in. urzekająca ręcznie wykonana ceramika ludowa, wyroby z drewna, cieszące oczy kolorowe podwileńskie palmy wielkanocne, różnobarwne pisanki pieczołowicie zdobione wzorami. Wielbiciele smacznego jadła mogli nabyć na kiermaszu przygotowane tradycyjnymi metodami smakowite wędliny, pieczywo, smalec i inne specjały.

 

Na scenie WCK można było posłuchać występów Chóru Moderato, Chóru Ojczyzna, zespołu Warmianki Sępopolskie oraz zespołów litewskich: Borowiczanka z Czarnego Boru i kapela Niemenczyńska z Niemienczyna, która dostała owacje na stojąco. Atrakcją wieczoru był występ „Wincuka”, który rozbawiał publiczność tradycyjnymi opowieściami wileńskimi.

 

Podczas koncertu przeprowadzono zbiórkę pieniędzy dla polskiej szkoły podstawowej w Jęczmieniszkach na Litwie. Udało się zebrać 1533,33 zł. Pieniądze przekazano staroście niemenczyńskiemu Panu Edwardowi Puncewiczowi.

 

Kaziuki mają ponad czterysta lat tradycji. W Wilnie, w dzień świętego Kazimierza, królewicza z rodu Jagiellonów – Patrona Polski i Litwy – 4 marca odbywa się jarmark odpustowy. Towarzyszą mu pochody kuglarzy i kolorowych przebierańców. Tradycyjnie, w okresie międzywojennym, litewski pochód otwierał przebrany za św. Kazimierza wilnianin.

 

Organizatorem „Kaziuków nad Węgorapą” jest Węgorzewskie Centrum Kultury, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, oraz Muzeum Etnograficzne Wileńszczyzny w Niemenczynie.

 

Urząd Miasta Węgorzewo, Źródło artykułu: www.wegorzewo.pl, Autor zdjęć: Urząd Miasta Węgorzewo
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    węgorzewski

    Powiat węgorzewski - siedzibą jest Węgorzewo. Powiat znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim. Powiat powstał w 2002 roku. Sąsiaduje z trzema innymi powiatami: gołdapskim, giżyckim oraz kętrzyńskim. Zaliczają się do niego następujące gminy: Węgorzewo, Budry, Pozezdrze. Na obszarze 693 km² mieszka tu 23 tys. osób, z czego 6,1 % ludności powiatu stanowi mniejszość ukraińska. Gospodarka to przede wszystkim rolnictwo.

    Największe atrakcje turystyczne znaleźć można w stolicy powiatu. To tu znajduje się późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła z XVII wieku, a także zamek krzyżacki wybudowany w 1398 roku. Podziw budzi również Ratusz z XIX wieku.

     

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola