Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

„Nie święci garnki lepią”

Data publikacji: 2014-03-04, Data modyfikacji: 2014-03-05
A A AWydrukDrukuj  
 

Ceramiczne naczynia autorstwa Anny Krawiel do obejrzenia w węgorzewskiej bibliotece.

 

Rzemiosło garncarskie jest znane na ziemiach polskich od ponad tysiąca lat. Polega ono na formowaniu, a następnie wypalaniu z gliny naczyń codziennego użytku.

 

Zawód, który niegdyś był jednym z najważniejszych, bo umożliwiał choćby przygotowanie posiłków, obecnie jest kunsztem bardzo mało znanym. Okazuje się jednak , że w naszym powiecie „nie tylko święci garnki lepią” gdyż ratowaniem od zapomnienia tego ludowego rzemiosła zajęła się pani Anna Krawiel z Węgorzewa.

 

Pracę z gliną pani Anna rozpoczęła w 1995 roku podczas kursu garncarskiego w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Do toczenia używa przede wszystkim koła bezsponowego, czyli o napędzie nożnym. Wykonuje ceramiczne naczynia, przedmioty codziennego użytku, zabawki, figurki. Wiele lat praktyki i poznania tajników obróbki gliny, jako garncarz w pracowni ceramicznej Muzeum Kultury Ludowej, pozwala pani Annie dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas pokazów, warsztatów, lekcji czy też kursów ceramicznych. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac garncarskich pani Anny Krawiel w Galerii „Pasje Naszych Czytelników” w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Węgorzewie codziennie w godzinach otwarcia biblioteki do końca marca.

 

Urząd Miasta Węgorzewo, Źródło artykułu: www.wegorzewo.pl, Autor zdjęć: Urząd Miasta Węgorzewo
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    węgorzewski

    Powiat węgorzewski - siedzibą jest Węgorzewo. Powiat znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim. Powiat powstał w 2002 roku. Sąsiaduje z trzema innymi powiatami: gołdapskim, giżyckim oraz kętrzyńskim. Zaliczają się do niego następujące gminy: Węgorzewo, Budry, Pozezdrze. Na obszarze 693 km² mieszka tu 23 tys. osób, z czego 6,1 % ludności powiatu stanowi mniejszość ukraińska. Gospodarka to przede wszystkim rolnictwo.

    Największe atrakcje turystyczne znaleźć można w stolicy powiatu. To tu znajduje się późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła z XVII wieku, a także zamek krzyżacki wybudowany w 1398 roku. Podziw budzi również Ratusz z XIX wieku.

     

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola